Rezerwat społeczny Karsiborska Kępa


Społeczny rezerwat Karsiborska Kępa to wyjątkowy obszar o szczególnym znaczeniu ekologicznym. Utworzony w 1993 roku przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, obejmuje nie tylko samą wyspę Karsiborska Kępa, ale także przylegającą wysepkę Bielawka oraz dwie inne mniejsze wyspy. Celem jego powołania była ochrona lęgowych miejsc dla biegusa zmiennego z podgatunku schinzii oraz wodniczki, mimo że rezerwat nie posiada formalnej ochrony na podstawie przepisów ustawy o ochronie przyrody.

Wyspy wchodzące w skład rezerwatu są częścią ważnej ostoi ptaków IBA (Important Bird Area) pod nazwą „Delta Świny”, a także stanowią obszar specjalnej ochrony ptaków w ramach sieci Natura 2000. Jest to pierwszy rezerwat w Polsce utworzony przez organizację pozarządową, co podkreśla jego unikalny charakter oraz znaczenie dla ochrony różnorodności ptasiej fauny.

Rezerwat zajmuje powierzchnię 197,52 ha, z czego ponad 177 ha jest własnością Towarzystwa, a 19,92 ha dzierżawi się od Skarbu Państwa. Terenu rezerwatu charakteryzują podmokłe łąki, które są istotnym lęgowiskiem dla ptaków siewkowatych oraz jednym z trzech najważniejszych miejsc w Polsce, gdzie gniazduje wodniczka. To tutaj, na rozległych łąkach porośniętych niską trzciną, powstaje do kilku procent światowej populacji tego rzadkiego ptaka. Na terenie ostoi żyją także inne rzadkie gatunki, takie jak bielik, kania rdzawa, błotniak łąkowy, derkacz oraz batalion – gatunki zagrożone wyginięciem na świecie.

W Karsiborskiej Kępie, miłośnicy przyrody mają okazję obserwować ponad 140 rzadkich gatunków ptaków przez cały rok z dostępnej na terenie rezerwatu wieży widokowej oraz wyspecjalizowanego ukrycia do ich obserwacji. Region ten wyróżnia się także unikalną roślinnością solniskową, w skład której wchodzą liczne halofity. Wśród nich znajduje się np. babka pierzasta (Plantago coronopus) – jedno z dwóch stanowisk w Polsce, poza tym mlecznik nadmorski (Glaux maritima) oraz świbka morska (Triglochin maritima).

W ramach działań ochronnych na Karsiborskiej Kępie podejmuje się wiele inicjatyw, w tym ekstensywny wypas bydła i koni oraz regularne wykaszanie trzciny, co ma na celu ochronę miejsc lęgowych oraz zachowanie unikalnych habitatów roślinnych i zwierzęcych tego obszaru.

Przypisy

  1. a b c Karsiborska Kępa. Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. [dostęp 14.04.2018 r.]
  2. Rezerwat Karsiborska Kępa [online], Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków [dostęp 23.02.2014 r.]

Pozostałe obiekty w kategorii "Rezerwaty przyrody i parki narodowe":

Delta Świny | Rezerwat przyrody Karsiborskie Paprocie

Oceń: Rezerwat społeczny Karsiborska Kępa

Średnia ocena:4.64 Liczba ocen:13