Zespół Szkół Morskich w Świnoujściu


Zespół Szkół Morskich im. Eugeniusza Kwiatkowskiego to publiczna szkoła ponadgimnazjalna, z siedzibą w Świnoujściu, która leży w malowniczej dzielnicy Warszowie w województwie zachodniopomorskim.

Instytucja ta oferuje szeroki wachlarz programów nauczania, które przygotowują młodzież do pracy w sektorze morskim oraz innych branżach pokrewnych, podkreślając znaczenie edukacji w rejonach nadmorskich.

Historia

Historia Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu sięga roku 1960, kiedy to został on utworzony na mocy decyzji Ministra Żeglugi z dnia 25 kwietnia. Wówczas funkcjonował jako Szkoła Rybołówstwa Morskiego, a na stanowisku pierwszego dyrektora zasiadł Wacław Ignatowicz.

W dniu 1 września 1976 roku, zgodnie z nowymi kierunkami w edukacji, Zasadnicza Szkoła Rybołówstwa Morskiego została połączona z Zasadniczą Szkołą Przyzakładową PPDiUR „ODRA” w Świnoujściu, co zaowocowało powstaniem Zespołu Szkół Rybołówstwa Morskiego. Na czoło tej nowej instytucji został powołany Czesław Nogal, który kierował nią aż do swojego odejścia w 2018 roku.

Rok 1978 wprowadził istotne zmiany, gdyż placówka wraz z internatem przeniosła się na nową lokalizację przy ulicy Jana Sołtana 2, co umożliwiło lepsze warunki do nauki dla uczniów.

Decyzją Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej, która została podjęta 17 sierpnia 1993 roku, Zespół Szkół Rybołówstwa Morskiego przyjął nową nazwę – Zespół Szkół Morskich. To znaczące wydarzenie miało na celu bardziej kompleksowe odzwierciedlenie działalności szkoły.

W ciągu swojej historii, placówka osiągnęła wiele ważnych kamieni milowych, w tym:

  • 20 lutego 1975 roku statek szkolny s/t „E. Gierczak” pod dowództwem kpt. ż.w. Czesława Zabłockiego przebył rejs afrykański, w trakcie którego miała miejsce ceremonia chrztu równikowego dla statku i uczniów,
  • W maju 1982 roku szkołę ukończył pierwszy rocznik maturzystów z Technikum Rybołówstwa Morskiego,
  • 20 czerwca 1987 roku szkoła otrzymała imię inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego oraz sztandar, co wzbogaciło jej tradycję,
  • 30 stycznia 1989 roku Zespół Szkół Morskich został przyjęty do Klubu Przodujących Szkół,
  • 20 grudnia 1999 roku uzyskano certyfikat dotyczący Systemu Zarządzania Jakością ISO-9001,
  • Sierpień 2004 – otrzymano certyfikat „Zachodniopomorska Szkoła Jakości”,
  • Styczeń 2005 – przyznanie certyfikatu „Przyjaźni środowisku”.

Do chwili obecnej, z murów tej szkoły wyszło ponad 5 tysięcy absolwentów, co świadczy o jej znaczeniu w regionie. Zespół Szkół Morskich zdobył także prestiżowe wyróżnienie w 2005 roku jako laureat VI Edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni Środowisku” w kategorii „Promotor Ekologii”. Obecnie szkoła jest zarządzana przez Ministerstwo Infrastruktury.

Uczniowie klas III i IV kształcą się w zawodach Mechanik Okrętowy oraz Nawigator Morski, a w ramach praktyki mają okazję uczyć się na pokładzie żaglowca Dar Młodzieży, co stanowi niezwykłe doświadczenie w ich edukacji.

Kierunki kształcenia

Technikum Morskie (5-letnie)

Kształcenie w tym kierunku trwa pięć lat i prowadzi do uzyskania tytułu technika. Program nauczania kładzie nacisk na różne aspekty działalności morskiej.

  • technik nawigator morski,
  • technik mechanik okrętowy,
  • technik logistyk,
  • technik informatyk.

Szkoła Branżowa I stopnia (3-letnia)

Trzyletnia szkoła branżowa oferuje zawody praktyczne, które również są istotne dla sektora morskiego.

  • monter kadłubów jednostek pływających,
  • magazynier-logistyk.

Oceń: Zespół Szkół Morskich w Świnoujściu

Średnia ocena:4.56 Liczba ocen:9