W sercu malowniczego regionu Karsiboru znajduje się symboliczny pomnik dedykowany bohaterskim lotnikom Royal Air Force (RAF), którzy oddali życie w jednym z kluczowych momentów II wojny światowej. To właśnie na tym terenie, 16 kwietnia 1945 roku, podczas intensywnego nalotu przeciw niemieckiemu krążownikowi „Lützow”, został zestrzelony brytyjski bombowiec typu Lancaster Mk.I, o numerze seryjnym NG 288, znany również jako KC-V, należący do słynnego 617 Dywizjonu Bombowego Dambusters. Miejsce to było pierwotną mogiłą dzielnych członków załogi tego samolotu.
Nalot, którego celem było unieszkodliwienie cumującego na Kanale Piastowskim krążownika „Lützow”, nie był pierwszą próbą tego typu. Poprzednie ataki, przeprowadzone 13 i 15 kwietnia 1945 roku, zostały udaremnione przez niesprzyjające warunki pogodowe. Udało się dopiero za trzecim razem, kiedy to 18 bombowców Lancasterów z 617 Dywizjonu RAF, wspartych przez 33 myśliwce Mustang z polskiego 133 Skrzydła Myśliwskiego dowodzonego przez ppłk Kazimierza Rutkowskiego, wzięło udział w akcji.
Warto podkreślić, że operacją dowodził płk John Emilius Fauquier, naczelny dowódca 617 Dywizjonu. Bombowce przenosiły znaczący ładunek: 14 ciężkich bomb typu Tallboy, każda ważąca 5,34 tony, oraz 48 bomb o wadze 500 kg każda. Samoloty wystartowały o godzinie 14 z lotniska w Woodhall Spa, by około godziny 17 rozpocząć bombardowanie z wysokości 4500 metrów, celując w miejsce kilka kilometrów przed cumującym okrętem. Pomimo licznej eskorty, niemiecka artyleria przeciwlotnicza zestrzeliła jeden z bombowców i uszkodziła dziewięć innych.
Nieszczęśliwie, samolot pilotowany przez mjr. Johna Leonarda Powella został trafiony w prawe skrzydło blisko silnika, co doprowadziło do pożaru i finalnie separacji skrzydła od kadłuba. Wrak maszyny spadł w Karsiborskim Lesie, nieopodal koszar Szkolnego Dywizjonu Ścigaczy. Zginęło sześciu członków załogi, w tym pilot i oficerowie. Los ppor. Williama Knighta, strzelca pokładowego, uznano za niepewny, pomimo że go nie odnaleziono.
Po wojnie, 2 marca 1949 roku, przy asyście Brytyjskiej Komisji Wojskowej, dokonano ekshumacji szczątków poległych lotników. Zostały one przewiezione do Poznania, gdzie spoczęły na cmentarzu Wspólnoty Brytyjskiej w Cytadeli Poznańskiej. Na miejscu dawnego grobu dziś stoi pomnik ozdobiony tylnym statecznikiem pierwotnego Lancastera, stanowiący trwały hołd dla ich odwagi i poświęcenia.
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
Dawny ratusz w Świnoujściu | Podziemne Miasto na Wyspie Wolin | Miejska Biblioteka Publiczna w Świnoujściu | Zespół Szkół Morskich w Świnoujściu | Placówka Straży Granicznej w ŚwinoujściuOceń: Pomnik lotników RAF w Świnoujściu