UWAGA! Dołącz do nowej grupy Świnoujście - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Karsibór (wyspa)


Karsibór, znany wcześniej jako Kaseburg lub Caseburg do 1945 roku, jest wyspą położoną pomiędzy Zalewem Szczecińskim a Starą Świną, w obrębie Polski, w województwie zachodniopomorskim. Wyspa Karsibór, obok Uznamu oraz Wolina, stanowi jedną z trzech zamieszkałych wysp spośród 44 dostępnych na tym obszarze, na których znajduje się miasto Świnoujście.

Teren ten charakteryzuje się unikalnym ekosystemem oraz bogatą historią, co czyni go interesującym miejscem zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Karsibór, z uwagi na swoją lokalizację, odgrywa znaczącą rolę w regionalnej strukturze geograficznej oraz kulturowej.

Charakterystyka

Wyspa Karsibór usytuowana jest w północnej części Zalewu Szczecińskiego. Znajduje się na południe od wyspy Wolin, od której oddziela ją Stara Świna. Powstanie tej wyspy związane jest z przekopaniem południowo-wschodniej części półwyspu wyspy Uznam, co miało miejsce za sprawą Kanału Piastowskiego, który budowano w latach 1874-1880. Dzięki temu zabiegowi udało się znacznie skrócić drogę wodną prowadzącą ze Świnoujścia do portu w Szczecinie.

Karsibór o powierzchni około 14 km² jest w przeważającej części pokryty równinami, które zajmują nieużytki, pastwiska oraz plantacje trzciny. W zachodniej części wyspy znajdują się Lasy Karsiborskie, których powierzchnia wynosi około 4 km². Od południa wysepka otoczona jest wodami Zalewu Szczecińskiego. Granicę Karsiboru na północy stanowią ramiona rzeki Starej Świny – Rzecki Nurt oraz Młyńska Toń.

Na wschód od Karsiboru rozciąga się niesamowita kraina z ponad czterdziestoma wyspami znajdującymi się w obrębie wstecznej delty Świny. Wśród tych wysp wyróżniają się większe formacje, takie jak Warne Kępy, Wielki Krzek oraz Karsiborska Kępa.

Nazwa wyspy Karsibór wywodzi się od nazwy wsi, która obecnie jest częścią miasta Świnoujście. Ten pomorski termin jest stosunkowo stary i został wprowadzony w 1945 roku. W zachodniopomorskich dialektach „karś” lub „karśniawy” oznacza “lewy”, co sugeruje, że nazwę tę można interpretować jako „bór po lewej stronie” w kontekście ukształtowania terenu i lokalizacji wyspy.

Przypisy

  1. Świnoujście w liczbach - Świnoujście – kraina 44 wysp [online], www.swinoujscie.pl [dostęp 24.11.2017 r.]
  2. a b c d Karsibór ⇒ Świnoujście Karsibór, Karsiborska Kępa, Karsibor, Noclegi Karsibór, Agroturystyka Karsibór, Marina Karsibór, Domki Karsibór, Wyspa Karsibór, Rezerwat Karsiborska Kępa, Dom Gościnny Ptaszarnia, delta rzeka Świna, Rzecki Nurt, Młyńska Toń, karsibor, cmentarz w Karsiborzu, kościół w Karsiborzu.

Oceń: Karsibór (wyspa)

Średnia ocena:4.97 Liczba ocen:19