Port Wojenny Świnoujście to istotny element infrastruktury wojskowej Polski, zlokalizowany w malowniczej scenerii nad cieśniną Świną. Znajduje się na wyspie Uznam, w obrębie województwa zachodniopomorskiego, w mieście Świnoujście. Ten port wojenny pełni rolę kluczowej bazy logistycznej dla Marynarki Wojennej.
Jego zarządzanie należy do oddziału logistycznego Komendy Portu Wojennego w Świnoujściu, który odpowiada za wsparcie operacyjne 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Port stanowi fundament ochrony nadmorskich granic Polski oraz jest strategicznym punktem w realizacji zadań obronnych.
Położenie
Omawiany port wojenny zlokalizowany jest na wschodnim brzegu malowniczej wyspy Uznam, nad cieśniną Świną. W skład jego obszaru wchodzi półwysep Zieliny oraz półwysep Kosa, które tworzą różnorodne baseny portowe, w tym Basen Węglowy, Basen Zimowy oraz Basen Południowy.
Ten strategiczny port wojenny znajduje się w centrum portu morskiego Świnoujście, będąc zarazem wyłączony administracyjnie z granic cywilnej części portu morskiego. Owa lokalizacja czynią go istotnym punktem w regionalnej działalności morskiej.
Historia po 1945 roku
Po zakończeniu II wojny światowej, port w Świnoujściu rozpoczął nowy rozdział w swojej historii, kiedy to 3 kwietnia 1946 roku po raz pierwszy przyjęto Okręty Rzeczypospolitej Polskiej. W skład jednostek, które wpłynęły do portu, wchodziły cztery trałowce: ORP Czajka, ORP Mewa, ORP Rybitwa oraz ORP Żuraw, które zostały rewindykowane z pokonanych Niemiec w styczniu 1946 roku.
Wkrótce po tym wydarzeniu, port stał się bazą dla 1 Dywizjonu Flotylli Trałowców, co znacznie wpłynęło na jego rozwój militarny w regionie. Dalsze działania zmierzały ku wzmocnieniu potencjału portu, co doprowadziło do odtworzenia Komendy Portu Wojennego Świnoujście w 1965 roku, co umocniło jego znaczenie w strukturach polskiej marynarki wojennej.
Przypisy
- Komenda Portu Wojennego w Świnoujściu. [w:] 90 Lat Marynarki Wojennej 2008 [on-line]. Biuro prasowe Marynarki Wojennej. [dostęp 27.06.2010 r.]
- Początki Marynarki Wojennej na Pomorzu Zachodnim. 8 Flotylla Obrony Wybrzeża Świnoujście. [dostęp 27.06.2010 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Porty":
Morskie przejście graniczne Świnoujście | OT Port Świnoujście | Port morski Przytór | Terminal Promowy Świnoujście | Port morski ŚwinoujścieOceń: Port wojenny Świnoujście